Надання школі імені видатного астрофізика Леоніда Петровича Грищука

УКРАЇНА

Житомирська міська рада

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 м. Житомира

Ідентифікаційний код 22059011

10001, м. Житомир, Майдан Згоди, 5, тел. 41-46-14, 36-23-91

15. 02. 2021 р  № 78

на __________ від _______

 Директору департаменту освіти Житомирської міської ради

  В.В. Арендарчуку

Шановний Валентине Васильовичу!

         Адміністрація ЗОШ № 8 м. Житомира, педагогічний, учнівський колективи та батьківська громадськість звертаються до Вас з проханням підтримати клопотання до Житомирської міської ради щодо надання загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 8 м. Житомира імені видатного українського, британського астрофізика Леоніда Петровича Грищука, який народився в м. Житомирі.

       З 2017 року на базі нашої школи працює міська учнівська обсерваторія. Вже четвертий рік поспіль на базі нашої школи  проводиться конкурс ім. Л.П. Грищука серед талановитих учнів старших класів міста на визначення найкращих знавців астрономії та астрофізики. Заняття факультативів, гуртків на базі учнівської обсерваторії в школі сприяє охопленню більшого кола зацікавлених здобувачів освіти, поширенню знань про всесвіт, формування практичних навичок щодо дослідження об’єктів ближнього та віддаленого космосу. ЗОШ № 8 м. Житомира працює у тісній співпраці з музеєм космонавтики ім. С.П. Корольова, Житомирським Державним університетом, Поліським національним університетом. Школа увійшла до складу Регіонального інноваційно-космічного кластера «Полісся».

     Посилаючись на викладене вище, вважаємо, що наша школа гідна носити ім’я Леоніда Петровича Грищука.  Просимо Вас підтримати ініціативу колективу школи та підтримати клопотання до Житомирської міської ради.

      Нажаль, в м. Житомирі пам’ятні знаки про Л.П. Грищука зникли разом із демонтажем будівлі бувшої Вечірньої загальноосвітньої  школи № 2, вул Кочерги, 11, де він народився.

     Надання ЗОШ № 8 м. Житомира імені виданого вченого, уродженця м. Житомира, Леоніда Петровича Грищука буде сприяти підвищенню якості природничо-математичної освіти, плеканню талановитої молоді в галузях базових наук, зростанню значенню просвітницької діяльності, культурологічних зв’язків.

З повагою,

директор ЗОШ № 8 м. Житомира                                                                                                                                                     Н.В. Лавриненко

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________

                    БІОГРАФІЯ ЛЕОНІДА ПЕТРОВИЧА ГРИЩУКА,

                 уродженця Житомира, видатного астрофізика

 

Леонід Петрович Грищук народився 16 серпня 1941 г. в м. Житомире (Україна), був найменшим у великій сім’ї (четверо старших брата та сестра). Закінчив с золотою медаллю середню школу, зацікавлений математикою та фізикою, Грищук в 1958 г. вступив на фізичний факультет Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова, спочатку на відділення фізики, а з середини 1-го курсу перейшов на відділення астрономії, відданість якій  зберіг до кінця своїх днів. Час навчання на фізфаку (1958- 1964) співпав з періодом “відлиги” в СРСР, що відбилось як на процесі навчання, так і на громадській активності студентства. Всі шість років навчання Л.П. Грищук проявляв себе дуже здібним й активним студентом, який встигав крім обов’язкових курсів, відвідувати лекції та семінари з фізики й математики на інших кафедрах и факультетах. Встигав він займатися й спортом (був воротарем збірних команд з футболу факультету та МДУ). Багато разів виїзджав у різні райони СРСР у складі будівельних студентських загонів  (в тому числі й з першим БСЗ на цілину влітку 1959 р.). Нагороджений  чисельними грамотами та медаллю “За освоение целинных земель”. Серед однокурсників Леонід мав  повагу та  авторитет.

            Починаючи зі студентських років, Грищук захоплювався  різними аспектами космології,  курсову роботу і диплом писав у відомого в ДАІШі МДУ (Державному  Астрономічному Інституті ім. П. К. Штернберга) космолога А. Л. Зельманова, від якого внаслідував погляди відносно недостатності математичного опису Всесвіту в рамках однорідних і ізотропних моделей. Після закінчення навчання він вступив до Зельманова в аспірантуру.

         Роботи Грищука 70-х років (спільно з А. Г. Дорошкевичем, Я. Б. Зельдовичем та І. Д. Новіковим) з теорії взаємодії гравітаційних хвиль з електромагнітними були корисні під час проектування детекторів типу «лазерного інтерферометра» (LIGO в США) та «мікрохвильових стільників». Також в цей час Л. П. Грищук разом зі співавторами звернув увагу на нові фізичні ефекти, що визначаються гравітаційними хвилями: кінематичний резонанс, потоки дрейфових частинок та ін.

          З 1967 по 1990 год Леонід Петрович  працював  у   ДАІШі  МДУ, в період 1990–1994 років — в рамках наукової співпраці між університетами — в США. А з 1995 року він став професором  Університету в Кардіффі, Великобританія, хоча продовжував активно співпрацювати з колегами з ДАІШа, професором якого він залишався до останніх днів.

           Леонід Петрович  був щиро  відданий науці, був невтомним спірником , завжди гарячко відстоював власну точку зору. Своїм відношенням до науки він вмів надихати колег, не залежачи від того, поділяли вони його погляди чи ні. Тому його вплив на міжнародне співтовариство космологів й астрофізиків здійснювався не тільки його статтями, більшість з яких вже  давно стали класикою, а і його особистою постаттю.
          Фахівець у галузі загальної теорії відносності та гравітації. Дослідження відносяться до гравітаційних хвиль, детекторам гравітаційних хвиль, космічному фонового випромінювання, Розширенню Всесвіту, супергравітації, квантуванню гравітації. Автор понад 200 публікацій. Роботи Грищука широко цитуються .

           Грищук – доктор фізико-математичних наук (1977), професор. Дисертація: «Гравітаційні хвилі, їх фізичні властивості і астрофізичні прояви», захищена в Московському Університеті в 1977 році. Спеціаліст в галузі Загальної теорії відносності та гравітації. Дослідження відносяться до   гравітаційних хвиль, детекторів гравітаційних хвиль, космічному фоновому випромінюванню, розширенню Всесвіту супергравітациії, квантуванню гравітації.  Фахівець у галузі Загальної теорії відносності і гравітації.

     13 вересня 2021 року після важкої хвороби у місті Кардіф помер український і британський астрофізик, який народився і навчався у Житомирі – Леонід Петрович Грищук.

         «Розглянувши звернення приватного підприємства «Видавництво «Волинь» про надання згоди на встановлення меморіальної дошки відому українському, російському та англійському вченому-астрофізику, доктору фізико-математичних наук, професору університетів Росії та Великої Британії, уродженцю міста Житомира Леоніду Грищуку на фасаді будівлі по вулиці Івана Кочерги, 11, виконавчий комітет міської ради вирішив надати згоду приватному підприємству «Видавництво «Волинь» на встановлення меморіальної дошки Леоніду Грищуку на фасаді будівлі по вулиці Івана Кочерги, 11 в місті Житомирі», – йдеться в проекті рішення.

Встановлення та утримання меморіальної дошки буде здійснювати приватне підприємство «Видавництво «Волинь».